Padova
Serie B
Italy
| Team Info | |
|---|---|
| City: | Padua |
| Stadium: | Euganeo |
| Capacity: | 32 420 |
| Dimension: | 105 x 68 m |
| Pictures: | Google maps |
Last Played Matches
| Date | Tournament | Home Team | Score | Away Team | 1 | X | 2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 08.05.2026 | Serie B | Cesena | 3 - 4 | Padova | 1.49 | 4.26 | 5.43 |
| 01.05.2026 | Serie B | Padova | 1 - 0 | Pescara | 2.69 | 3.43 | 2.36 |
| 25.04.2026 | Serie B | Entella | 1 - 0 | Padova | 1.99 | 3.23 | 3.64 |
| 19.04.2026 | Serie B | Padova | 1 - 0 | Reggiana 1919 | 1.96 | 3.24 | 3.71 |
| 12.04.2026 | Serie B | Padova | 1 - 0 | Empoli | 3.04 | 3.15 | 2.26 |
| 05.04.2026 | Serie B | Frosinone | 2 - 0 | Padova | 1.47 | 4.41 | 5.57 |
| 21.03.2026 | Serie B | Padova | 0 - 1 | Palermo | 4.42 | 3.48 | 1.74 |
| 17.03.2026 | Serie B | Venezia | 3 - 1 | Padova | 1.26 | 5.32 | 9.58 |
| 14.03.2026 | Serie B | Padova | 1 - 3 | Catanzaro | 3.00 | 3.05 | 2.34 |
| 07.03.2026 | Serie B | Avellino | 1 - 0 | Padova | 2.16 | 2.90 | 3.56 |
| 03.03.2026 | Serie B | Padova | 2 - 2 | Spezia | 2.75 | 2.95 | 2.59 |
| 28.02.2026 | Serie B | Modena | 1 - 2 | Padova | 1.46 | 4.10 | 6.33 |
| 21.02.2026 | Serie B | Padova | 1 - 1 | Bari | 2.09 | 3.03 | 3.59 |
| 14.02.2026 | Serie B | Sampdoria | 1 - 0 | Padova | 1.79 | 3.21 | 4.62 |
| 10.02.2026 | Serie B | Padova | 1 - 0 | Carrarese | 2.63 | 2.97 | 2.70 |
| 07.02.2026 | Serie B | Juve Stabia | 3 - 3 | Padova | 1.74 | 3.29 | 4.75 |
| 01.02.2026 | Serie B | Padova | 1 - 2 | Monza | 4.33 | 3.30 | 1.81 |
| 25.01.2026 | Serie B | Sudtirol | 3 - 0 | Padova | 2.02 | 3.07 | 3.77 |
| 17.01.2026 | Serie B | Padova | 1 - 2 | Mantova | 2.17 | 3.12 | 3.27 |
| 11.01.2026 | Serie B | Padova | 2 - 0 | Modena | 4.00 | 3.19 | 1.91 |
| 27.12.2025 | Serie B | Palermo | 1 - 0 | Padova | 1.49 | 3.94 | 6.13 |
| 20.12.2025 | Serie B | Padova | 1 - 1 | Sampdoria | 2.72 | 2.97 | 2.60 |
| 13.12.2025 | Serie B | Reggiana 1919 | 1 - 2 | Padova | 2.26 | 2.96 | 3.25 |
| 08.12.2025 | Serie B | Padova | 1 - 1 | Cesena | 3.21 | 2.84 | 2.34 |
| 29.11.2025 | Serie B | Pescara | 0 - 1 | Padova | 2.87 | 3.07 | 2.43 |
| 22.11.2025 | Serie B | Padova | 0 - 2 | Venezia | 4.25 | 3.40 | 1.80 |
| 08.11.2025 | Serie B | Mantova | 1 - 0 | Padova | 2.21 | 3.14 | 3.18 |
| 01.11.2025 | Serie B | Padova | 1 - 1 | Sudtirol | 2.36 | 2.99 | 3.02 |
| 29.10.2025 | Serie B | Spezia | 1 - 1 | Padova | 1.89 | 3.12 | 4.18 |
| 26.10.2025 | Serie B | Padova | 2 - 2 | Juve Stabia | 2.59 | 2.92 | 2.79 |
| 19.10.2025 | Serie B | Catanzaro | 0 - 1 | Padova | 2.25 | 3.08 | 3.13 |
| 04.10.2025 | Serie B | Bari | 2 - 1 | Padova | 2.18 | 3.08 | 3.26 |
| 30.09.2025 | Serie B | Padova | 2 - 2 | Avellino | 2.22 | 2.98 | 3.32 |
| 27.09.2025 | Serie B | Monza | 0 - 1 | Padova | 1.70 | 3.38 | 4.95 |
| 21.09.2025 | Serie B | Padova | 2 - 1 | Entella | 2.49 | 2.94 | 2.91 |
| 13.09.2025 | Serie B | Padova | 0 - 1 | Frosinone | 2.39 | 2.97 | 3.00 |
| 31.08.2025 | Serie B | Carrarese | 0 - 0 | Padova | 2.42 | 3.02 | 2.92 |
| 23.08.2025 | Serie B | Empoli | 3 - 1 | Padova | 1.90 | 3.35 | 3.83 |
| 10.08.2025 | Coppa Italy | Padova | 0 - 2 | LR Vicenza | 2.22 | 3.11 | 3.21 |
| 17.05.2025 | Italy | Padova | 0 - 1 | Entella | 2.34 | 3.02 | 2.85 |
| 03.05.2025 | Italy | Avellino | 0 - 1 | Padova | 2.28 | 2.96 | 2.93 |
| 25.04.2025 | Serie C - A | Lumezzane | 0 - 0 | Padova | - | - | - |
| 18.04.2025 | Serie C - A | Padova | 2 - 1 | Union Clodiense | 1.12 | 6.45 | 20.13 |
| 13.04.2025 | Serie C - A | Triestina | 0 - 1 | Padova | 3.19 | 3.03 | 2.14 |
| 07.04.2025 | Serie C - A | Padova | 2 - 1 | Lecco | 1.38 | 4.01 | 7.86 |
| 30.03.2025 | Serie C - A | Atalanta U23 | 1 - 1 | Padova | 3.11 | 3.07 | 2.18 |
| 23.03.2025 | Serie C - A | Novara | 2 - 1 | Padova | 4.18 | 3.08 | 1.83 |
| 17.03.2025 | Serie C - A | Padova | 2 - 1 | Pergolettese | 1.43 | 3.74 | 6.94 |
| 13.03.2025 | Serie C - A | Renate | 3 - 2 | Padova | 5.60 | 3.40 | 1.57 |
| 09.03.2025 | Serie C - A | Padova | 3 - 0 | Albinoleffe | 1.49 | 3.83 | 5.84 |
Overall: 18 wins, 12 draws and 20 losses in last 50 matches.
Played Matches
Statistics for Last Played Matches
| Matches | 50 | |
| Wins | 18 | 36% |
| Draws | 12 | 24% |
| Losses | 20 | 40% |
| Goals | 115 | 2.30 |
| Scored Goals | 54 | 1.08 |
| Conceded Goals | 61 | 1.22 |
| Matches Scored | 36 | 72% |
| Matches Conceded | 37 | 74% |
| BTS | 25 | 50% |
| Over 1.5 | 31 | 62% |
| Over 2.5 | 21 | 42% |
| Over 3.5 | 9 | 18% |
| Results | ||
| 1 - 0 | 9 | 18.00% |
| 0 - 1 | 8 | 16.00% |
| 2 - 1 | 6 | 12.00% |
| 1 - 1 | 6 | 12.00% |
| 1 - 2 | 4 | 8.00% |
| 2 - 2 | 3 | 6.00% |
| 0 - 2 | 3 | 6.00% |
| 1 - 3 | 3 | 6.00% |
| 0 - 0 | 2 | 4.00% |
| 2 - 0 | 1 | 2.00% |
| 3 - 0 | 1 | 2.00% |
| 4 - 3 | 1 | 2.00% |
| 3 - 3 | 1 | 2.00% |
| 0 - 3 | 1 | 2.00% |
| 2 - 3 | 1 | 2.00% |
| Total Goals | ||
| 1 | 17 | 34.00% |
| 3 | 12 | 24.00% |
| 2 | 10 | 20.00% |
| 4 | 6 | 12.00% |
| 0 | 2 | 4.00% |
| 5 | 1 | 2.00% |
| 6 | 1 | 2.00% |
| 7 | 1 | 2.00% |
| Goal Difference | ||
| +1 | 16 | 32.00% |
| -1 | 13 | 26.00% |
| 0 | 12 | 24.00% |
| -2 | 6 | 12.00% |
| +2 | 1 | 2.00% |
| +3 | 1 | 2.00% |
| -3 | 1 | 2.00% |