Como
Serie A
Italy
| Team Info | |
|---|---|
| City: | Como |
| Coach: | Cesc Fabregas (Esp) |
| Stadium: | Stadio Giuseppe Sinigaglia |
| Capacity: | 13 602 |
| Pictures: | Google maps |
Last Played Matches
| Date | Tournament | Home Team | Score | Away Team | 1 | X | 2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14.10.2026 | ChL Group | Feyenoord | 3 - 2 | Como | 3.46 | 4.01 | 1.98 |
| 11.10.2026 | Serie A | Como | 0 - 0 | Roma | 2.54 | 3.58 | 2.68 |
| 20.09.2026 | Serie A | Frosinone | 2 - 0 | Como | 5.77 | 4.64 | 1.53 |
| 14.09.2026 | Serie A | Como | 2 - 1 | Parma | 1.24 | 6.29 | 13.34 |
| 10.09.2026 | ChL Group | Como | 4 - 1 | RB Leipzig | 1.81 | 4.06 | 4.22 |
| 04.09.2026 | Serie A | Genoa | 1 - 4 | Como | 5.01 | 3.49 | 1.79 |
| 30.08.2026 | Serie A | Napoli | 1 - 2 | Como | 2.55 | 3.05 | 3.06 |
| 22.08.2026 | Serie A | Udinese | 1 - 1 | Como | 4.62 | 3.45 | 1.86 |
| 16.08.2026 | Club Friendly | Liverpool | 2 - 0 | Como | 1.77 | 4.08 | 4.09 |
| 12.08.2026 | Club Friendly | Arsenal | 1 - 1 | Como | 1.40 | 4.63 | 5.90 |
| 24.07.2026 | Club Friendly | Como | 2 - 2 | Paris FC | 1.65 | 4.05 | 4.09 |
| 24.05.2026 | Serie A | Cremonese | 1 - 4 | Como | 5.87 | 4.31 | 1.51 |
| 17.05.2026 | Serie A | Como | 1 - 0 | Parma | 1.26 | 5.58 | 10.73 |
| 10.05.2026 | Serie A | Verona | 0 - 1 | Como | 7.72 | 4.74 | 1.42 |
| 02.05.2026 | Serie A | Como | 0 - 0 | Napoli | 2.29 | 3.24 | 3.40 |
| 26.04.2026 | Serie A | Genoa | 0 - 2 | Como | 4.78 | 3.76 | 1.77 |
| 21.04.2026 | Coppa Italy | Inter | 3 - 2 | Como | 1.85 | 3.59 | 4.32 |
| 17.04.2026 | Serie A | Sassuolo | 2 - 1 | Como | 6.09 | 4.32 | 1.56 |
| 12.04.2026 | Serie A | Como | 3 - 4 | Inter | 3.11 | 3.36 | 2.37 |
| 06.04.2026 | Serie A | Udinese | 0 - 0 | Como | 4.97 | 3.69 | 1.69 |
| 22.03.2026 | Serie A | Como | 5 - 0 | Pisa 1909 | 1.28 | 5.72 | 12.08 |
| 15.03.2026 | Serie A | Como | 2 - 1 | Roma | 2.10 | 3.31 | 3.78 |
| 07.03.2026 | Serie A | Cagliari | 1 - 2 | Como | 5.77 | 4.00 | 1.61 |
| 03.03.2026 | Coppa Italy | Como | 0 - 0 | Inter | 2.92 | 3.19 | 2.38 |
| 28.02.2026 | Serie A | Como | 3 - 1 | Lecce | 1.38 | 4.81 | 9.10 |
| 21.02.2026 | Serie A | Juventus | 0 - 2 | Como | 2.10 | 3.43 | 3.62 |
| 18.02.2026 | Serie A | Milan | 1 - 1 | Como | 2.33 | 3.17 | 3.16 |
| 14.02.2026 | Serie A | Como | 1 - 2 | Fiorentina | 1.67 | 4.07 | 5.08 |
| 10.02.2026 | Coppa Italy | Napoli | 1 - 1 | Como | 2.66 | 3.03 | 2.70 |
| 01.02.2026 | Serie A | Como | 0 - 0 | Atalanta | 2.21 | 3.27 | 3.56 |
| 27.01.2026 | Coppa Italy | Fiorentina | 1 - 3 | Como | 3.45 | 3.41 | 2.01 |
| 24.01.2026 | Serie A | Como | 6 - 0 | Torino | 1.57 | 3.91 | 5.96 |
| 19.01.2026 | Serie A | Lazio | 0 - 3 | Como | 2.80 | 2.92 | 2.77 |
| 15.01.2026 | Serie A | Como | 1 - 3 | Milan | 2.91 | 3.20 | 2.49 |
| 10.01.2026 | Serie A | Como | 1 - 1 | Bologna | 1.96 | 3.35 | 3.97 |
| 06.01.2026 | Serie A | Pisa 1909 | 0 - 3 | Como | 4.95 | 3.41 | 1.77 |
| 03.01.2026 | Serie A | Como | 1 - 0 | Udinese | 1.72 | 3.67 | 4.87 |
| 27.12.2025 | Serie A | Lecce | 0 - 3 | Como | 4.86 | 3.37 | 1.79 |
| 15.12.2025 | Serie A | Roma | 1 - 0 | Como | 2.23 | 3.08 | 3.49 |
| 06.12.2025 | Serie A | Inter | 4 - 0 | Como | 1.55 | 4.13 | 5.79 |
| 28.11.2025 | Serie A | Como | 2 - 0 | Sassuolo | 1.68 | 3.92 | 5.23 |
| 24.11.2025 | Serie A | Torino | 1 - 5 | Como | 3.46 | 3.12 | 2.22 |
| 08.11.2025 | Serie A | Como | 0 - 0 | Cagliari | 1.51 | 4.28 | 6.77 |
| 01.11.2025 | Serie A | Napoli | 0 - 0 | Como | 1.96 | 3.25 | 4.40 |
| 29.10.2025 | Serie A | Como | 3 - 1 | Verona | 1.57 | 3.70 | 6.58 |
| 25.10.2025 | Serie A | Parma | 0 - 0 | Como | 4.15 | 3.47 | 1.95 |
| 19.10.2025 | Serie A | Como | 2 - 0 | Juventus | 2.97 | 3.27 | 2.50 |
| 04.10.2025 | Serie A | Atalanta | 1 - 1 | Como | 2.29 | 3.38 | 3.19 |
| 27.09.2025 | Serie A | Como | 1 - 1 | Cremonese | 1.44 | 4.59 | 7.39 |
| 24.09.2025 | Coppa Italy | Como | 3 - 0 | Sassuolo | 1.58 | 3.86 | 5.70 |
Overall: 24 wins, 16 draws and 10 losses in last 50 matches.
Played Matches
Statistics for Last Played Matches
| Matches | 50 | |
| Wins | 24 | 48% |
| Draws | 16 | 32% |
| Losses | 10 | 20% |
| Goals | 133 | 2.66 |
| Scored Goals | 87 | 1.74 |
| Conceded Goals | 46 | 0.92 |
| Matches Scored | 38 | 76% |
| Matches Conceded | 29 | 58% |
| BTS | 25 | 50% |
| Over 1.5 | 38 | 76% |
| Over 2.5 | 25 | 50% |
| Over 3.5 | 15 | 30% |
| Results | ||
| 0 - 0 | 8 | 16.00% |
| 1 - 1 | 7 | 14.00% |
| 2 - 0 | 4 | 8.00% |
| 2 - 1 | 4 | 8.00% |
| 3 - 0 | 4 | 8.00% |
| 1 - 0 | 3 | 6.00% |
| 3 - 1 | 3 | 6.00% |
| 4 - 1 | 3 | 6.00% |
| 0 - 2 | 2 | 4.00% |
| 1 - 2 | 2 | 4.00% |
| 2 - 3 | 2 | 4.00% |
| 5 - 0 | 1 | 2.00% |
| 5 - 1 | 1 | 2.00% |
| 6 - 0 | 1 | 2.00% |
| 2 - 2 | 1 | 2.00% |
| 0 - 1 | 1 | 2.00% |
| 0 - 4 | 1 | 2.00% |
| 1 - 3 | 1 | 2.00% |
| 3 - 4 | 1 | 2.00% |
| Total Goals | ||
| 2 | 13 | 26.00% |
| 3 | 10 | 20.00% |
| 0 | 8 | 16.00% |
| 4 | 6 | 12.00% |
| 5 | 6 | 12.00% |
| 1 | 4 | 8.00% |
| 6 | 2 | 4.00% |
| 7 | 1 | 2.00% |
| Goal Difference | ||
| 0 | 16 | 32.00% |
| +1 | 7 | 14.00% |
| +2 | 7 | 14.00% |
| +3 | 7 | 14.00% |
| -1 | 6 | 12.00% |
| -2 | 3 | 6.00% |
| +4 | 1 | 2.00% |
| +5 | 1 | 2.00% |
| +6 | 1 | 2.00% |
| -4 | 1 | 2.00% |