Como
Serie A
Italy
| Team Info | |
|---|---|
| City: | Como |
| Coach: | Cesc Fabregas (Esp) |
| Stadium: | Stadio Giuseppe Sinigaglia |
| Capacity: | 13 602 |
| Pictures: | Google maps |
Last Home Matches
| Date | Tournament | Home Team | Score | Away Team | 1 | X | 2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24.07.2026 | Club Friendly | Como | 2 - 2 | Paris FC | 1.65 | 4.05 | 4.09 |
| 17.05.2026 | Serie A | Como | 1 - 0 | Parma | 1.26 | 5.58 | 10.73 |
| 02.05.2026 | Serie A | Como | 0 - 0 | Napoli | 2.22 | 3.20 | 3.32 |
| 12.04.2026 | Serie A | Como | 3 - 4 | Inter | 3.11 | 3.36 | 2.37 |
| 22.03.2026 | Serie A | Como | 5 - 0 | Pisa 1909 | 1.24 | 5.71 | 12.03 |
| 15.03.2026 | Serie A | Como | 2 - 1 | Roma | 2.04 | 3.27 | 3.73 |
| 03.03.2026 | Coppa Italy | Como | 0 - 0 | Inter | 2.92 | 3.19 | 2.38 |
| 28.02.2026 | Serie A | Como | 3 - 1 | Lecce | 1.36 | 4.59 | 8.99 |
| 14.02.2026 | Serie A | Como | 1 - 2 | Fiorentina | 1.64 | 3.97 | 5.04 |
| 01.02.2026 | Serie A | Como | 0 - 0 | Atalanta | 2.16 | 3.22 | 3.50 |
| 24.01.2026 | Serie A | Como | 6 - 0 | Torino | 1.57 | 3.91 | 5.96 |
| 15.01.2026 | Serie A | Como | 1 - 3 | Milan | 2.91 | 3.20 | 2.49 |
| 10.01.2026 | Serie A | Como | 1 - 1 | Bologna | 1.96 | 3.35 | 3.97 |
| 03.01.2026 | Serie A | Como | 1 - 0 | Udinese | 1.72 | 3.67 | 4.87 |
| 28.11.2025 | Serie A | Como | 2 - 0 | Sassuolo | 1.66 | 3.81 | 5.12 |
| 08.11.2025 | Serie A | Como | 0 - 0 | Cagliari | 1.49 | 4.20 | 6.67 |
| 29.10.2025 | Serie A | Como | 3 - 1 | Verona | 1.57 | 3.70 | 6.58 |
| 19.10.2025 | Serie A | Como | 2 - 0 | Juventus | 2.89 | 3.21 | 2.49 |
| 27.09.2025 | Serie A | Como | 1 - 1 | Cremonese | 1.42 | 4.47 | 7.49 |
| 24.09.2025 | Coppa Italy | Como | 3 - 0 | Sassuolo | 1.55 | 3.85 | 5.77 |
| 15.09.2025 | Serie A | Como | 1 - 1 | Genoa | 1.65 | 3.65 | 5.59 |
| 24.08.2025 | Serie A | Como | 2 - 0 | Lazio | 2.40 | 3.29 | 2.94 |
| 16.08.2025 | Coppa Italy | Como | 3 - 1 | Sudtirol | 1.22 | 5.80 | 11.50 |
Home: 12 wins, 8 draws and 3 losses in last 23 matches.
Played Matches
Statistics for Last Played Matches
| Matches | 23 | |
| Wins | 12 | 52% |
| Draws | 8 | 35% |
| Losses | 3 | 13% |
| Goals | 61 | 2.65 |
| Scored Goals | 43 | 1.87 |
| Conceded Goals | 18 | 0.78 |
| Matches Scored | 19 | 83% |
| Matches Conceded | 11 | 48% |
| BTS | 11 | 48% |
| Over 1.5 | 17 | 74% |
| Over 2.5 | 11 | 48% |
| Over 3.5 | 8 | 35% |
| Results | ||
| 0 - 0 | 4 | 17.39% |
| 2 - 0 | 3 | 13.04% |
| 3 - 1 | 3 | 13.04% |
| 1 - 1 | 3 | 13.04% |
| 1 - 0 | 2 | 8.70% |
| 2 - 1 | 1 | 4.35% |
| 3 - 0 | 1 | 4.35% |
| 5 - 0 | 1 | 4.35% |
| 6 - 0 | 1 | 4.35% |
| 2 - 2 | 1 | 4.35% |
| 1 - 2 | 1 | 4.35% |
| 1 - 3 | 1 | 4.35% |
| 3 - 4 | 1 | 4.35% |
| Total Goals | ||
| 2 | 6 | 26.09% |
| 4 | 5 | 21.74% |
| 0 | 4 | 17.39% |
| 3 | 3 | 13.04% |
| 1 | 2 | 8.70% |
| 5 | 1 | 4.35% |
| 6 | 1 | 4.35% |
| 7 | 1 | 4.35% |
| Goal Difference | ||
| 0 | 8 | 34.78% |
| +2 | 6 | 26.09% |
| +1 | 3 | 13.04% |
| -1 | 2 | 8.70% |
| +3 | 1 | 4.35% |
| +5 | 1 | 4.35% |
| +6 | 1 | 4.35% |
| -2 | 1 | 4.35% |